SOC

مرکز عملیات امنیت: SOC داخلی یا استفاده از آن به عنوان یک خدمت (SOCaaS)

در دهه ی اخیر شاهد رشد و پیشرفت روزافزونی در پیچیدگی حملات سایبری بوده ایم. این حملات می توانند بر افراد، انواع کسب و کار های بزرگ و کوچک و حتی دولت ها تاثیر  گذارد هزینه ی اجرای یک حمله سایبری رو به کاهش، و تعداد  حوادث ناشی از آنها روز به روز در حال افزایش است. در چنین شرایطی رویکرد های سنتی امنیتی همانند IDS، IPS،  فایروال ها و آنتی ویروس ها توانایی پیشگیری و مقابله با این حملات پیشرفته و حفاظت از دنیای اطلاعات سایبری امروز را ندارند.

ازاین رو ما نیز در دنیای مدرن امنیت، برای عقب نماندن از سرعت بالای پیشرفت تهدیدات، نیازمند راهکار های پیش کنشانه و مدرنی در جهت حفاظت از دارایی های ارزشمند دیجیتال خود هستیم.

 یکی از رایج ترین  راهکارهای به کار رفته توسط سازمان ها ، اعمال راهکار های SIEM (سیستم مدیریت اطلاعات و رویداد های امنیتی) در شبکه شان  است. البته این رویکرد ها عمدتا  وقت و هزینه ی زیادی را از سازمان گرفته و نیازمند یک تیم امنیتی تمام وقت برای اجرای  بررسی های پیچیده امنیتی هستند.

SOC چیست؟

یکی از جدیدترین و کارامد ترین استراتژی های به کار گرفته شده  دفاع های امنیتی یک سازمان ، SOC محسوب می شود SOC یا Security Operation Center به معنای مرکز عملیات امنیتی، تاسیساتی است که مسئول بررسی، آنالیز و ارزیابی  وضعیت امنیتی یک شرکت به طور مستمر و پیوسته و هم چنین اجرای فرایند پاسخ به موقع و مناسب در هنگام وجود تهدیدات می باشد.

SOC داخلی یا استفاده از SOC به عنوان یک خدمت (SOCaaS)

به طور کلی یک تیم SOC به عنوان یک رویکرد هزینه بر به شمار می رود که تنها شرکت های بزرگ قادر به انجام آن هستند. هزینه ی بالای نرم افزار ها و سخت افزار های مورد نیاز و فرایند استخدام، آموزش و نگه داری از یک تیم متخصص امنیت سایبری می تواند هزینه های زیادی را بر یک سازمان اعمال کند. هم چنین برای کسب و کار های پر مشغله، امکان صرف وقت و منابع مورد نیاز برای جمع آوری یک تیم SOC  داخلی وجود ندارد.  به همین  خاطر  socبه عنوان یک خدمت امنیتی روی کار آمد .  SOC به عنوان یک خدمت به سازمان ها با هزینه کمتر و منابع کمتر برای دسترسی به اطلاعات به صورت شبانه روز و پیشرفته و تخصص امنیتی برای جلوگیری از نقض داده ها  و به حداقل رساندن خسارات یاری می رساند

SOC به عنوان یک خدمت چیست؟

مرکز عملیات امنیتی به عنوان یک خدمت (SOCaaS) خدمتی بر پایه ی نرم افزار به شمار می رود که توانایی مدیریت و بررسی log ها، دستگاه ها، حافظه های ابری، و دارایی های دیجیتال یک شرکت و  هم چنین انتقال این اطلاعات به تیم های IT داخلی آن را دارا می باشد. این خدمت می تواند به بهترین شکل دانش و مهارت های مورد نیاز برای مقابله با تهدیدات سایبری را در اختیار سازمان ها قرار داده و وضعیت امنیتی آن ها را تقویت کند.

SOCaaS بررسی و نظارت مستمر 24 ساعته در 7 روز هفته را در اختیار شما قرار می دهد. هم چنین این رویکرد با به کارگیری مهندسان امنیتی متخصص در حوزه ی اتصالات شبکه و فراهم آوردن به روز رسانی ها و گزارش های مربوط، توانایی بررسی و بهبود وضعیت اتصالات شبکه سازمان ها را نیز دارا می باشد.

مزایای استفاده از SOCaaS

هکر ها و مهاجمان امروز دنیای سایبری در حال یافتن راه های جدید برای به سرقت بردن دارایی ها و اطلاعات ارزشمند دیجیتال سازمان ها هستند. هر شرکتی که شبکه ی خود را به اینترنت متصل کند در معرض خطر این مهاجمان مخرب قرار می گیرد. SOCaaS با ایجاد لایه های متعدد امنیتی، دست خلافکاران سایبری را از شبکه اطلاعات شما کوتاه می کند. برخی از مزایای استفاده از این خدمت عبارتند از:

  •  ذخیره بودجه  و کاهش هزینه ها
  • سرعت بالاتر فرایند پاسخگویی به حوادث سایبری
  • کاهش دادن هزینه ناشی از خسارات
  • بررسی و نظارت مستمر

استفاده از مرکز عملیات امنیتی به عنوان یک خدمت (SOCaaS) باید به سازمان شما امکان رشد بدهد. بهترین تامین کننده  خدمت SOC باید بتوانند خود را با رشد و پیشرفت نیاز  شرکت های دریافت کننده این خدمت و  هم چنین با رشد روز افزون تهدیدات امنیتی مطابقت داده و در و با شما شرکت دریافت کننده خدمات در درک تهدیدات و راه حل ها کار بکنند .

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *