راهکارهای نوین تشخیص تهدیدات سایبری

تهدیدات امنیت سایبری یکی از نگرانی‌های اصلی در دنیای امروز می‌باشد. هکرها و مجرمان سایبری دائماً به دنبال آسیب‌پذیری های جدید برای سو استفاده از آنها هستند. از این رو، سازمان‌ها به منظور محافظت از خود در برابر این تهدیدات، از روش‌های مختلفی برای شناسایی و جلوگیری از حملات سایبری استفاده می‌کنند. در ادامه با راهکارهای تشخیص تهدیدات سایبری آشنا می‌شویم.

اسکن آسیب پذیری

از رایج‌ترین روش‌ها برای شناسایی تهدیدات سایبری، اسکن آسیب پذیری است. این روش توسط ابزار‌های تخصصی اسکن آسیب پذیری امنیتی انجام می‌شود تا آسیب پذیری‌های برنامه، امنیت و شبکه را شناسایی کنند. این کار معمولا توسط کارکنان IT داخلی یا ارائه‌دهندگان خدمات امنیتی انجام می‌شود. سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری برای یافتن آسیب‌پذیری‌هایی است که می‌توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند. پس از شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، می‌توان آن‌ها را اصلاح کرد تا از وقوع حملات سایبری جلوگیری شود.

راهکارهای نوین تشخیص تهدیدات سایبری چیست؟

فرآیند اسکن آسیب‌پذیری معمولا شامل موارد زیر است:

  • تشخیص و طبقه بندی نقاط ضعف سیستم در کامپیوتر، شبکه و تجهیزات ارتباطی.
  • پیش بینی هایی که اثربخشی اقدامات متقابل موجود را در صورت تهدید یا حمله خاص ارزیابی می کند.
  • تولید یک گزارش شامل یافته‌هایی است که می‌توان آن‌ها را بیشتر تحلیل و تفسیر کرد تا فرصت‌هایی برای بهبود وضعیت امنیتی سازمان شناسایی شود.

تجزیه و تحلیل رفتار کاربر (UBA)

راه‌حل‌های User Behavior Analytics می‌توانند فعالیت‌ها و داده‌های کاربر را با استفاده از سیستم‌های نظارتی ردیابی، جمع‌آوری و ارزیابی کنند. راه‌حل‌های UBA می‌توانند گزارش‌های داده‌های تاریخی، مانند احراز هویت و گزارش‌های شبکه ذخیره‌شده در سیستم‌های مدیریت گزارش و اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) را تجزیه و تحلیل کنند. این اطلاعات به راه‌حل‌های UBA کمک می‌کند الگوهای ترافیک مرتبط با رفتار عادی را برخلاف رفتار بالقوه مخرب کاربر شناسایی کند.

راهکارهای نوین تشخیص تهدیدات سایبری چیست؟

توجه به این نکته مهم است که راه حل های UBA نمی توانند به تهدیدات پاسخ دهند. در عوض، این راه حل ها برای ارائه بینش عملی به تیم های امنیتی طراحی شده اند. با این حال، برخی راه‌حل‌ها را می‌توان برای تنظیم خودکار دشواری احراز هویت برای کاربرانی که رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهند، پیکربندی کرد.

 

حفاظت باج افزار

راه‌حل‌های پیشرفته حفاظت از باج‌افزار می‌توانند باج‌افزار را هنگام شروع به کار شناسایی کنند و به‌طور خودکار پاسخ دهند و از رمزگذاری فایل‌های سازمان شما جلوگیری کنند.

باج افزار می تواند بسیار گریزان باشد، بنابراین سیستم های حفاظتی از تجزیه و تحلیل پیشرفته برای شناسایی فرآیندهای غیرعادی که احتمالاً باج افزار هستند استفاده می کنند و آنها را مسدود می کنند. به عنوان مثال، راه‌حل‌ها می‌توانند رشته‌های حافظه را از راه‌حل‌های باج‌افزار شناخته‌شده شناسایی کنند، رمزگذاری سریع فایل‌ها را شناسایی کنند، و با استفاده از فریب‌هایی که به نظر داده‌های ارزشمندی هستند، از نفوذ جلوگیری کنند.

راه‌حل‌های محافظت از باج‌افزار می‌توانند عملی بیشتر از شناسایی و مسدود کردن فوری یک فرآیند مخرب انجام دهند. آن‌ها می‌توانند پلی‌بوک‌های داخلی یا سفارشی‌سازی‌شده را برای ریشه‌کن کردن تهدید باج‌افزار از ماشین‌های آلوده اجرا کنند.

راهکارهای نوین تشخیص تهدیدات سایبری چیست؟

فناوری فریب

فناوری فریب برای محافظت در برابر عوامل تهدیدی که موفق به نفوذ به شبکه شده اند طراحی شده است. هدف این است که این بازیگران از ایجاد خسارت قابل توجه جلوگیری کنند. برای دستیابی به این هدف، راه‌حل‌های فریب، تله‌هایی ایجاد می‌کنند که دارایی‌های قانونی را تقلید می‌کنند و این تله‌ها را در سراسر زیرساخت مستقر می‌کنند.

یک فریبنده می تواند در داخل یک محیط سیستم عامل واقعی یا مجازی اجرا شود. به طور معمول، این فریب‌ها برای فریب بازیگران تهدید طراحی شده‌اند تا فکر کنند راهی برای افزایش امتیازات خود و سرقت اعتبار پیدا کرده‌اند. هنگامی که تله فعال می شود، هشدارهای اعلان به یک سرور فریب متمرکز ارسال می شود. سپس سرور فریب آسیب دیده و همچنین بردارهای حمله مورد استفاده توسط عامل تهدید را ثبت می کند.

 

آنتی ویروس نسل بعدی (NGAV)

راه حل های  (Next-Generation Antivirus) NGAV می توانند به جلوگیری از حملات شناخته شده و ناشناخته کمک کنند. برای انجام این کار، راه‌حل‌های NGAV محیط را زیر نظر دارند و به تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها و رویه‌های حمله خاص (TTP) پاسخ می‌دهند.

فناوری NGAV تکامل نرم افزار آنتی ویروس سنتی است. در حالی که فناوری آنتی ویروس سنتی در درجه اول به امضاها و اکتشافات نرم افزارهای مخرب مبتنی بر فایل (بدافزار) متکی بود، فناوری NGAV یک رویکرد سیستم محور و مبتنی بر ابر ارائه می دهد.

راهکارهای نوین تشخیص تهدیدات سایبری چیست؟

فناوری NGAV از تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) در ترکیب با هوش تهدید استفاده می‌کند. این قابلیت‌ها راه‌حل‌های NGAV را قادر می‌سازد تا حملات غیربدافزاری بدون فایل و همچنین بدافزارها را شناسایی و از آن جلوگیری کند.

راه حل های NGAV می توانند TTP ها و رفتارهای مخرب را از منابع ناشناخته شناسایی کنند و همچنین داده های نقطه پایانی را برای شناسایی علل ریشه جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند. علاوه بر این، راه‌حل‌های NGAV می‌توانند به تهدیدات نوظهور و جدیدی که قبلاً شناسایی نشده بودند، پاسخ دهند.

نیاز به راه اندازی مرکز عملیات امنیت یا SOC دارید؟